Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
COVID-19, sağlık sisteminin ele aldığı hastalık miktarını kalıcı olarak artırabilir
Yorumları: 1,546
Konuları: 1,546
Kayıt Tarihi: 07-01-2020
Rep Puanı: 2
#1

COVID-19'la savaştığımız ilk dokuz ayın ardından, muhtemelen sonsuza kadar COVID-19 ile uğraşacağımız açık. Bu, ABD'deki halk sağlığı sisteminin buna uyum sağlamak için değişmesi ve COVID-19'u doktorların ofislerine, virüs gözetimine ve hastane planlamasına kalıcı olarak dahil etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Brown Üniversitesi acil servis departmanında bir acil doktor ve doçent olan Megan Ranney, "Sağlık sistemi ve ülke içindeki günlük ya da kesinlikle mevsimsel gerçekliğimizin bir parçası olacak" diyor ilaç. Bu, solunum yolu hastalıklarını nasıl teşhis ettiğimize, COVID-19 için nasıl gözetim yaptığımıza ve kaç hastane yatağımız olduğuna dair ayarlamalar anlamına geliyor.

ABD sağlık sistemi daha önce bilinmeyen yeni virüslere uyum sağladı. HIV acil durumdan normal bir bakım bölümüne geçti - araştırma, doktorların virüsü anlamasına yardımcı oldu ve yeni ve iyileştirilmiş tedavilerin geliştirilmesi, nüfusun hastalıkla ilişkisini önemli ölçüde iyileştirdi. Son pandemik virüs olan influenza virüsü H1N1, düzenli olarak dolaşan grip türlerinden biri haline geldi. Ranney, COVID-19'un ABD'de düzenli olarak doktorların yönetmesi gereken salgınlara neden olan çocuk felci yoluna gidebileceğini söylüyor.

Tüm bu ayrıntılar henüz elimizde olmayan bilgilere dayanmaktadır: insanlar iyileştikten sonra virüsten ne kadar süre korunurlar, bir aşı ne kadar iyi çalışır ve yeni tedaviler geliştirebilir miyiz? Ancak nihayetinde COVID-19, alıştığımız diğer solunum virüslerine katılarak ve sistemin başa çıkmaya hazır olması gereken şeyi değiştirerek yeni normalliğimizin bir parçası olacak.

İlk günlerde COVID-19 salgını, bilim adamları ve halk sağlığı uzmanları, bu yeni koronavirüsün SARS ve MERS'in yolundan gidebileceğini düşündüler: Hasta insanları bulmak ve izole etmek gibi halk sağlığı önlemleri, virüsün dolaşımını durduracak ve virüsün yayılmasını etkili bir şekilde ortadan kaldıracaktır. insan nüfusu. Artık bunun olacağını düşünmüyorlar. Koronavirüs her yerde ve fark edilmeden kolayca yayılabilir. Yeni Zelanda gibi, onu ortadan kaldırmak için tasarlanmış mükemmel halk sağlığı politikalarına sahip yerlerde bile, vakalar hala geri dönüyor: Yeni Zelanda, yeni bir COVID-19 vakasının olmadığı 100 günden sonra yeni bir hastalık kümesi bildirdi.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi'nde ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkları ve pandemiye hazırlığı araştıran Amesh Adalja, "Virüsü aşılar ve daha iyi tedaviler yoluyla, acil bir durumdan daha temel bir şeye düşene kadar evcilleştireceğiz" diyor.

Birisi bir tür solunum hastalığına yakalanmışsa grip, RSV gibi yaygın nezle virüsleri ve yeni koronavirüs için kontrol edilir. Şu anda, COVID-19 testleri ayrı olarak yürütülüyor, ancak bunlar, hastanelerin hastaları aynı anda en yaygın patojenlere karşı test etmek için kullandığı standart solunum panellerine eklenebilir. COVID-19, daha rutin bir tanı haline gelecek, diyor.

Diğer bazı halk sağlığı düzenlemeleri kalıcı olabilir. Yeni koronavirüs, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki farklı virüslerin seviyelerini izleyen gözetim ağlarının zaten bir parçası. Georgetown Üniversitesi mikrobiyoloji ve immünoloji bölümünde yardımcı araştırma profesörü olan Erin Sorrell, bu virüsü yerel, eyalet ve federal düzeydeki standart raporlama sistemlerine eklemenin lojistik açıdan karmaşık olmaması gerektiğini söylüyor. "Onu sıfırdan yaratmak zorunda değiliz," dedi. Para ve altyapı gerektirir, ancak yapılabilir.

Hastanelerin ayrıca normal bir yıl boyunca görebilecekleri COVID-19 miktarını tahmin edebilen modeller geliştirmeleri gerekecektir. Adalja, muhtemelen grip sezonu için ihtiyaç duyduklarından daha fazla yatağa ihtiyaç duyacaklarını söylüyor. Bu modelleri oluşturmak nispeten basit olabilir.

Ülkedeki birçok hastanenin, bu yeni virüs ortaya çıkmadan önce bile daha fazla alana ihtiyacı vardı. Hastaneleri genişletmek karmaşıktır: gezinme imar yasaları, eyalet ruhsatlandırma düzenlemeleri ve diğer bürokratik engelleri gerektirir. Adalja, kolayca yatak ekleyemiyorlarsa, hastanelerin her yıl mevcut kaynaklarını nasıl dağıtacaklarını yeniden düşünmeleri gerekecek.

İlaç firmaları etkili bir COVID-19 aşısı üretebilirse, her bir kişinin alması gereken aşı listesi de genişleyecektir. Ranney, aşının uzun vadeli koruma sağlayan tek seferlik bir aşı olması ve çocukluk aşıları listesine eklenmesi durumunda bu nispeten kolay bir iş olacağını söylüyor. Ancak, pandemiyle ilgili aşıların ilk turundan sonra çoğu insanın her yıl, grip aşısı gibi yaptırması gereken bir şey haline gelirse, bu daha karmaşık hale gelir.

"Harika bir iş yapmıyoruz Amerikalıların çoğunun grip için aşılanması ”diyor. Halk sağlığı kurumlarından, insanları düzenli olarak başka bir aşı yaptırmaya teşvik etmek için başka bir kampanya geliştirmelerini istemek zorlu bir iştir - pahalı bir iş.

Zorluklara rağmen, değişim sürüyor. Sorrell, akut bir tehdit ile tanıdık bir sorun arasındaki geçişi işaretleyecek tek bir kontrol noktası olmadığını söylüyor.

Rahatlık düzeyi bir şey, dedi.

HIV ve çocuk felci gibi diğer virüslerle ilgili geçmiş deneyimler, bu sürecin nasıl gelişebileceğine dair bazı ipuçları verir. Her virüs farklıdır - ancak viral tehdidin doğasını yakından anlamamıza yardımcı olan özel halk sağlığı önlemleri ve araştırmalar, onu zamanla daha az tehdit edici hale getirebilir. Ranney, "Bu virüs için kararlı bir duruma ulaşacağız" diyor. "Soru şu ki, bu neye benziyor?"

.

Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Windows XP kaynak kodu çevrimiçi olarak sızıyor camoka 0 490 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: camoka
  DuckDuckGo, Bing'e yenildikten sonra Google'ın Android arama motoru açık artırmasını "temelde kusurlu" olarak nitelendir LazyMt 0 452 15-11-2020, Saat: 23:14
Son Yorum: LazyMt
  Microsoft, çalışanların kalıcı olarak evden çalışmasına izin veriyor soulmy 0 418 15-11-2020, Saat: 23:12
Son Yorum: soulmy
  Elon Musk, COVID-19 için pozitif ve negatif test edildiğini söylüyor sercantelli 0 401 14-11-2020, Saat: 23:10
Son Yorum: sercantelli
  Uber, kendi kendine giden araba bölümünü Aurora'ya rakip olarak satabilir hoppa 0 399 14-11-2020, Saat: 23:08
Son Yorum: hoppa

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi