Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Christopher Nolan’ın Tenet'i gürültülü, baskıcı bir matematik sınavı gibi hissediyor
Yorumları: 1,446
Konuları: 1,446
Kayıt Tarihi: 03-01-2020
Rep Puanı: 6
#1

"Anlamaya çalışmayın. Bir bilim insanı, John David Washington’un Tenet’in başlarında isimsiz kahramanı ona zamanı tersine çevrilmiş nesneleri nasıl kullanacağını öğretirken anlatıyor. Onun tavsiyesi, Nolan'dan izleyiciyi hazırlayan bir metatextual satır olabilir: Tenet, yalnızca zamanı tersine çeviren nesneleri değil, aynı zamanda diğer zamanla ilgili teknolojileri de o kadar hızlı bir anlatımda araştırıyor ki, izleyicilerin tam olarak anlamaya çalışırlarsa beyin anevrizmaları olabilir. herşey.

Sinemaya gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın dört bir yanındaki sinemalarda yeni filmler açılırken Polygon okuyucularını şunları düşünmeye teşvik ediyor: COVID-19 pandemisinin durumu ve ilgili güvenlik önlemleri. Haftalık tiyatro yayınlarını yalnızca yazarlarımızın kendilerini rahat hissettikleri ölçüde ele almaya devam edeceğiz, ancak stüdyoların gösterim seçenekleri sunamadığı durumlarda kimsenin bir sinemada genel bir gösterime katılmasını istemeyeceğiz. Okuyucularımızı, katılımın kendileri için doğru olup olmadığını belirlemek üzere CDC, sağlık yetkilileri ve tiyatrolar tarafından sağlanan yönergeleri takip etmeleri için teşvik ediyoruz.

Sinemaya gitmenin mevcut riskleri hakkında daha fazla bilgi için, şu adresteki rehberimizi okuyun: COVID-19 durumu ve multipleks güvenlik.

Tenet teknik olarak bir zaman yolculuğu filmi değil, çünkü karakterler orada "seyahat ederek" bir andan diğerine taşınmıyor.

Fragmanlar, ters çevirmenin görsel olarak harika numaralarına odaklanıyor - nesneler ve geriye doğru hareket eden insanlar - ancak bu kurgusal bilim, film boyunca birkaç karakterin bahsettiği gibi, sindirilmesi oldukça zaman alan akıllara durgunluk veren bir dizi sonuç yaratıyor. Filmin kendi karakterlerinin neler olup bittiğini tam olarak anlayamadıklarını anlatıyor çünkü hikaye lojistiği çok zorlu. Tenet, Inception'ı karşılaştırarak basit bir aksiyon gerilim filmi gibi gösteriyor.

Nolan bu gerilim filmlerini yaratma konusundaki gücünü tam olarak anlıyor. Tenet, İngiliz züppeliği ve şık erkek giyimiyle ilgili esprilerle James Bond'a saygı duruşunda bulunarak, ilk üçte birinde en iyi halini alıyor. Ne yazık ki, filmin riskleri arttıkça bu mizah devam etmiyor. Washington, Ukrayna'daki opera binası terörist saldırısı sırasında yüksek rütbeli bir Amerikalıyı kurtarma görevinde başarısız olan bir CIA ajanı olarak işe başlıyor. Bir intihar hapını bıraktıktan sonra Martin Donovan'a uyanır ve ona görevin bir sadakat testi olduğunu (geçti) ve palindromik "Tenet" kelimesinin artık yeni kod kelimesi ve görevi olduğunu bildirir. Washington, suikastta kullanılan ters çevrilmiş mermiler için gerekli malzemeleri bulmasına yardımcı olması için cesur bir İngiliz istihbarat ajanı Neil (Robert Pattinson) tutar.

Washington ve Neil, Kat ve çocuğunu Sator’un istismarcı elinden kurtarmaya çalışırken, aynı zamanda onun zamanla tersine çevrilmiş bir nükleer katliamı başlatabilecek bir silah bulmasını da engelliyor. Çabaları, gizemli bir turnikenin ters yönde hareket eden maskeli bir saldırganı tükürdüğü bir serbest limanda bir soygun içeren bazı muhteşem set parçalarını içeriyor. Başka bir sekans, muhteşem bir araba kazasını ve geriye doğru hareket eden çok sayıda ters çevrilmiş aracı içerir. Üçüncünün, zaman içinde zıt yönlerde hareket eden iki silahlı operasyon ekibi var, hepsi gelecekte tam olarak ne olacağını anlamaya çalışıyor, böylece Sator'un dünyayı bitirmesini engelleyebiliyorlar. Bunlar spoiler gibi gelebilir, ancak tüm bu açıklamalar Tenet'te gerçekte olanların belki onda birini kapsıyor. Bu, aksiyon buzdağının sadece görünen kısmı.

Tenet'te olanların çoğunu filmi izleyerek anlamak imkansız. Zamanın tersine çevrilmesinin mekaniğinin beni ayağa kaldıracağından endişelenerek, termodinamiğin ikinci yasasına değindim, böylece bilim yerine olay örgüsüne odaklanabildim. (Bu zaman kaybıydı.) Filmi bir günde iki kez izledim, ikinci bir izlemenin anlamama yardımcı olacağını umuyordum. Daha sonra ayrıntılı bir olay örgüsü özetini okudum ve kesinlikle farklı şekilde yorumladığım çoklu olay örgüsü noktalarının açıklamasına şaşırdım.

Neil gibi fizik alanında yüksek lisans dereceniz olsa bile, muhtemelen olay örgüsünü takip etmekte zorlanacaksınız. Washington, bilimi açıklarken İngiliz ortağına "Deneyin ve devam edin," dedi. Bu, Nolan'ın bir başka meta şakası, ama aynı zamanda trolling de çünkü yönetmen, izleyicinin kavrayışını kolaylaştırmak için çok farklı yapım seçimleri yapmış olabilir. Elbette, bir konumdan diğerine ve zaman içinde bir noktadan diğerine, çoğu zaman önceden haber verilmeksizin kliplenen hızlı hareket eden anlatı bir şeydir. Kimin tersine çevrildiğini, bunun diğer karakterleri ne zaman ve nasıl etkilediğini anlamak başka bir şeydir.

Ancak Tenet'in anlaşılmasının zor olmasının başka bir nedeni daha var ve bu, Nolan’ın ana motiflerinden birine olduğu kadar zaman odaklı bilim kurgu öncülüne de denk geliyor: Filmdeki diyalogların çoğu anlaşılmaz. Tersine çevrilmiş karakterler, tersine çevrilmiş moleküllerin doğası gereği oksijen maskelerine ihtiyaç duyar. Karakterler ara sıra maskeli olarak konuşurlar (salgın devam ederken ilişkilendirilebilir bir fenomen), ancak konuşmaları Tom Hardy'nin The Dark Knight Rises'daki çözülemez maskeli Bane'i gibi boğuktur.

John David Washington devam ediyor. Tenet Fotoğraf: Melinda Sue Gordon / Warner Bros.Uçan helikopterler, çarpan uçaklar, çığlık atan tekneler ve diğer makineler, karakterleri kakofoniyle çevreliyor. Ludwig Göransson’un hızlı yükselen skoru da engel teşkil ediyor. Ses karışımı, bazı diyalogları neredeyse tartışmalı hale getiriyor. Her satırın filmin yoğun olay örgüsünü anlamaya yönelik olduğu bu kadar karmaşık bir film için ve Nolan'ın yalnızca açık anlatım için yazılan birkaç sahne ve atılabilen karakterle birlikte, karakterlerini duymayı bu kadar zor hale getirmesi düpedüz bir hikaye anlatımı başarısızlığıdır.

Bilim adamı Washington'a tavsiyede bulunduğunda, "Anlamaya çalışmayın. Hisset, ”sanki Nolan’ın Yıldızlararası filmini çağrıştırıyor, aynı zamanda son derece kavramsal bilimsel bir zaman anlayışıyla yönetilen bir film. Yıldızlararası aynı zamanda bilimsel mumbo-jumbo ile yoğundur, ancak duygusal olarak hareket eden bir çekirdeği vardır. Tenet'teki duygusal bağlantının tek kaynağı, oğlunu istismarcı kocasından kurtarmak için ilkel arzusu olan Kat’ın karakter eğrisidir. Ancak bu dramatik hikaye, yalnızca zamanın tersine çevrilmiş daha büyük nükleer soykırım şemasına hizmet etmek için tasarlanmış küçük bir alt olaydır. Washington, Neil ve Kat'ın Sator'un insanlığı yok etmeyi planladığını fark ettiği sahnede Kat, oğlu için haykırır.

İzleyiciler Tenet’in diyaloğunu tam olarak anlayamayacaklar ve büyük olasılıkla onun karmaşık olay örgüsünü anlamaya çalışırken aynı sorunu yaşayacaklar. Ancak, deneyimi büyüleyici bir aksiyon filminden çok bir matematik sınavı gibi hissettirecek bir şey de yok. Bazı izleyiciler Sisyphean'ın filmi tam anlamıyla anlamlandırmak için izleme ve yeniden izleme görevinden zevk alabilir. Diğerleri ise başlarımızı kaşıyarak ekranda herhangi bir anda neler olup bittiğini anlamaya çalışmakla kalmayacak, aynı zamanda karakterlerden herhangi birini neden önemsememiz gerektiğini de anlamaya çalışacak. Nolan'ın çözmeleri için yarattığı yoğun anlatı bulmacasından hoşlanıp hoşlanmayacaklarına karar vermek izleyicilere kalmış.

Tenet şu anda yalnızca dünya çapında sinemalarda kullanıma sunuluyor.


Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MSI ’nın Zirve dizisi, toplantı odası için yapılmış gibi görünüyor social 0 1,050 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: social
  Microsoft'un Mac gibi görünmesini sağlayan gizli bir Windows XP teması vardı hoppa 0 454 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: hoppa
  Xbox Series X önizlemesi: yeni nesil bilgisayar gibi hissettiriyor berhank 0 527 15-11-2020, Saat: 22:45
Son Yorum: berhank
  PS5 ’in DualSense denetleyicisi Fortnite ve NBA 2K21 gibi oyunları nasıl daha iyi hale getirir? social 0 934 14-11-2020, Saat: 23:20
Son Yorum: social
  Razer’s Blade 15 bir oyun dizüstü bilgisayarı gibi görünmüyor, ancak bir dizüstü bilgisayar gibi davranıyor Tolga 0 676 12-09-2020, Saat: 05:05
Son Yorum: Tolga

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi