Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apple, xCloud ve Stadia gibi bulut oyun hizmetlerinin App Store yönergelerini ihlal ettiğini doğruladı
Yorumları: 1,446
Konuları: 1,446
Kayıt Tarihi: 03-01-2020
Rep Puanı: 6
#1

Bulut oyunları, Microsoft'un xCloud hizmetinin önümüzdeki aydan itibaren mobil cihazlarda büyük bir an yaşayacak şekilde şekilleniyor, ancak iOS kullanıcıları dışarıda kalıyor. Ve şimdi tam olarak nedenini biliyoruz: Apple, xCloud ve rakibi Google Stadia gibi bulut hizmetlerinin iPhone'da çalışmasını fiilen imkansız kılan katı App Store yönergeleri nedeniyle bu ürünlere izin vermiyor.

Stadia'nın neden Apple cihazları için mevcut olmadığı ve Microsoft'un hizmetinin neden benzer bir kaderle karşı karşıya kalacağı konusunda muhtemelen App Store ile ilgili bir sorun olduğunu zaten biliyorduk. Dün Microsoft'un xCloud uygulaması için iOS testini Android'deki 15 Eylül lansman tarihinden çok önce kestiği zaman, iOS'taki xCloud’un kaderinin mühürlenmesi daha da muhtemel görünüyordu. Nvidia'nın GeForce Now hizmeti de benzer şekilde yalnızca Android için geçerlidir, bu platform teknik olarak zaten sahip olduğunuz oyunlara erişmenize izin verse de.

Ancak Apple nihayet çıktı ve Business'a yaptığı açıklamada dedi. İçeriden, bu tür bulut hizmetlerinin App Store yönergelerini ihlal ettiğini ve mevcut halleriyle iOS'ta hiçbir zaman var olamayacağını öğrendik. Birincil neden: Apple'ın bireysel olarak inceleyemeyeceği uygulamalara erişim sunmaları.

Mağazamıza girmeden önce, tüm uygulamalar, müşterileri korumayı ve geliştiricilere adil ve eşit bir oyun alanı sağlamayı amaçlayan aynı kurallar kümesine göre incelenir.

Müşterilerimiz milyonlarca uygulamadan ve oyunlardan yararlanır. geliştiriciler ve oyun hizmetleri, tüm geliştiriciler için geçerli olan aynı yönergelere uydukları sürece, oyunları tek tek inceleme için göndermek ve grafiklerde ve aramalarda görünmek dahil olmak üzere, kesinlikle App Store'da başlatılabilir. Geliştiriciler, App Store'a ek olarak, Safari ve App Store'daki diğer tarayıcılar aracılığıyla web üzerinden tüm iPhone ve iPad kullanıcılarına ulaşmayı seçebilirler.

Mart ayında Bloomberg, Apple'ın bir Şirketin rakiplerinin baş ağrılarına rağmen işlettiği Apple'ın Arcade oyun aboneliği hizmetiyle ilgili potansiyel rekabet sorunları hakkında sorgulandığında çok benzer gerekçeler.

Fotoğraf: Amelia Holowaty Krales / The Verge

Ne olursa olsun, bu ifadedeki anahtar bit," oyunların incelenmek üzere ayrı ayrı gönderilmesini içerir ve grafiklerde ve aramada görünüyor. " Stadia'nın bugün çalışma şekli ve xCloud'un önümüzdeki ayki çalışma şekli, hizmetin kendisine erişim için ödeme yapmanız ve bu hizmet daha sonra buluttan ücretsiz oyunlar için ödeme yapmanıza veya bunlara erişmenize izin vermesidir.

Dolayısıyla Apple, cihazlarında ne satın aldığınızı veya ne oynadığınızı önceden bilmediği için bunları önceden inceleyemiyor. Ayrıca, zaten ödemesini yaptığınız bir abonelik hizmetine erişmenize izin veriyorsa, bu hizmetlerden herhangi bir gelir görmez; bu, Apple ile yeni e-posta hizmetinin yaratıcısı Basecamp arasındaki büyük bir hesaplaşmanın temel noktasıydı Hey, son Yalnızca Basecamp, iOS uygulamasına ücretsiz bir kayıt seçeneği ekleyerek iPhone üreticisi ile uzlaştığında çözüldü.

Apple, tüm bunlar hakkında App Store yönergelerinde, özellikle bölüm 4.2.7'de oldukça açık bir şekilde belirtmektedir:

4.2.7 Uzak Masaüstü İstemcileri: Uzak masaüstü uygulamanız çalışıyorsa ana cihazın genel bir aynası olmaktan ziyade belirli yazılım veya hizmetlerin bir aynası olarak, aşağıdakilere uymalıdır:

(a) Uygulama, yalnızca kullanıcının sahip olduğu bir ana cihaza bağlanmalıdır. kullanıcıya ait kişisel bilgisayar veya özel oyun konsolu ve hem ana cihaz hem de istemci yerel ve LAN tabanlı bir ağa bağlı olmalıdır.

(b) İstemcide görünen tüm yazılım veya hizmetler tamamen ana cihazda yürütülür, ana cihazın ekranında oluşturulur ve Uzak Masaüstü'nü akış için gerekli olanın ötesinde API'leri veya platform özelliklerini kullanamaz.

© Tüm hesap oluşturma ve yönetimi ana cihazdan başlatıldı.

(d) İstemcide görünen kullanıcı arayüzü bir iOS veya App Store görünümüne benzemiyor, mağaza benzeri bir arayüz sağlamıyor veya kullanıcı tarafından henüz sahip olunmayan veya lisanslı olmayan yazılımlara göz atma, seçme veya satın alma becerisini içerir.

Shadow gibi bazı hizmetler, App Store'da var olan çözümlere geçici çözümler buldu

Google ve Microsoft muhtemelen uygulamaların içinde kayıt seçenekleri sunmak istemiyor çünkü bu, Apple'a yüzde 30 abonelik kesintisi vermek anlamına geliyor gelir, ancak "hesap oluşturma" seçenekleri olmayan uygulamalar © bölümünü ihlal eder. Bölüm (a) 'ya uymak, oyunların işletildiği bu bulut sunucularının tüketicilere ait olmadığı ve tüketicilerin evlerinde bulunduğu, ancak uzaktaki veri merkezlerine yerleştirildiği düşünüldüğünde de imkansızdır. Ve (e) bölümü, bu tür bir şeyin - “bulut tabanlı uygulama için ince bir istemci” - App Store'da hiç var olamayacağını söylüyor; "uygun" değil, diyor Apple.

Burada bazı geçici çözümler var. Örneğin, Shadow bulut oyun hizmeti, teknik olarak kullanıcıya ait olmayan, ancak şirketin kendisinden kiralanan bir uzak bilgisayar "ana cihazına" erişim sağlar. Ayrıca, ona erişen cihazla aynı ağda değildir. Yine de Shadow çalışıyor ve bugün iOS'ta kullanılabilir.

Bir Shadow sözcüsü The Verge'e, iOS uygulamasının bu yılın başlarında Apple ile anlaşmazlığa düştüğünü fark ettiğinde, kullanıcıların oyunlara doğrudan önyükleme yapmasına olanak tanıyan hızlı başlatma özelliğini kaldırdığını söyledi.

Shadow ile, diğer herhangi bir uzak masaüstü uygulamasında yaptığınız gibi, Steam'e gidip yüklemeniz, oturum açmanız ve mevcut oyunlarınıza erişmeniz gerekir. Ancak uzaktan giren cihaz kullanıcıları, Shadow'un size aylık olarak kiraladığı bir oyun bilgisayarıdır ve bu, bu kısıtlamalar etrafında akıllıca bir yoldur. iOS kullanıcıları, xCloud ile gelecek olan mobil merkezli bulut oyun dalgasını kaçıracak

Valve, Apple gibi uygulamanın iOS sürümünden oyun satın alma seçeneğini kaldırarak Steam Link ile benzer bir şey yaptı Steam Link'in App Store'da Apple'ın inceleme süreçlerini atlatan bir uygulama mağazası olarak etkili bir şekilde hareket etmesi gerçeğiyle ilgili sorun yaşadı.

Bütün bunlar ne anlama geliyor? Şimdilik, iOS kullanıcıları, xCloud'un lansmanıyla gelecek olan mobil merkezli bulut oyun dalgasını kaçıracaklar. Google, Microsoft ve Nvidia'nın kendi uygulamalarının temel işlevlerini değiştirerek bunun üstesinden gelebilecekleri bir yol var.

Ancak kısa vadede pek olası görünmüyor. App Store muazzam bir pazardır, bu nedenle kazançlı geliştiriciler, yaklaşık 1,5 milyar kullanıcısına erişmek için yıllarca çemberden çembere atladı. Ancak bu durumda, bu hizmetlerin nasıl çalıştığı ile Apple'ın yazılımın iPhone ve iPad'de çalışmasını isteme biçimi arasında temel bir kopukluk vardır.

.
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Microsoft, Apple’ın App Store politikalarını kınadı KennethFoups 0 979 25-08-2020, Saat: 14:02
Son Yorum: KennethFoups

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi