Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apple, dijital reklamların çalışma şeklini değiştirmek istiyor. Facebook bu fikirden nefret ediyor. Ortasındasın.
Yorumları: 1,551
Konuları: 1,551
Kayıt Tarihi: 24-12-2019
Rep Puanı: 5
#1

Önümüzdeki ay iPhone kullanıcıları, cihazlarında birçok uygulamayı kullandıklarında yeni bir soru görmeye başlayacaklar: Uygulamanın onları internette takip ederek davranışlarını izlemesini mi istiyorlar?

Bu Potansiyel olarak önemli sonuçları olan basit bir sorgu. Apple, internet reklamcılığının çalışma şeklini tek başına değiştirmeye çalışıyor.

Bu, Apple'ın dev teknoloji rakiplerinden, özellikle de bugün Apple'ın hareketine karşı savaştığını duyuran Facebook'tan herkesi etkileyecek. uygulama kullanıcılarının internette ne yaptığını izlemek için reklam teknolojisini kullanan geliştirici veya yayıncı.

Ve bu hikayeyi okuyan kişi sizi etkiliyor. Çevrimiçi mahremiyetiniz ve sonsuz miktarda ücretsiz içerik sağlayan reklamcılık sistemi tehlikede.

Kesin kazananlar ve kaybedenler olmadığı için büyüleyici bir savaş. Ve birden fazla oyuncunun birden fazla motivasyonu var.

Apple, sürekli olarak gizliliğe değer verdiğini savunduğu ve şirketin kendine ait bir reklam işi olmadığı için izinsiz reklamcılık teknolojisine saldırabilecek bir konumdadır. Facebook ve diğer büyük reklam oyuncuları, kullanıcılarının bıraktıkları ayrıntılı dijital ayak izlerini takip ederek milyarlarca dolar kazanıyorlar - ancak ürettikleri reklam parasının, insanların haberleri, eğlenceyi ve internetin geri kalanını ücretsiz olarak tüketmelerine olanak tanıdığını da iddia edebilirler.

Apple'ın hamlesinin, zaten bulabildiği herhangi bir reklam gelirine bağlı kalmakta zorlandığı bir zamanda işini keseceğini söyleyen bir haber yayıncısına göre, savaş ayrıca ikincil hasar da oluşturabilir.

"İnanılmaz sadık okuyucu kitlesi olan Apple uygulaması kullanıcılarımızdan para kazanmamızı çok daha zor hale getiriyor. Ve açıkçası, bir Apple uygulaması sağlama yeteneğimizi riske atıyor, ”diyor İngiltere'nin Daily Mail ve diğer yayınlarının sahibi olan DMG Media yayıncısı Martin Clarke; şirket, MailOnline iOS uygulamasının günde 1,2 milyon kullanıcıyı çektiğini söylüyor. "Diğer platformlardan daha az para kazanan bir platform için uygulama sağlamanın bir anlamı yok."

Apple, Haziran ayında yıllık geliştirici konferansında planını duyurdu. Ancak henüz reklam teknolojisi çevrelerinin dışında pek ilgi görmedi.

Bu durum, şirketin yeni işletim sistemi iOS 14'ü piyasaya sürmesinin beklendiği Eylül ortasında büyük olasılıkla değişecek. yabani otlara karışmak için şunlar olacak:

Yıllar boyunca Apple, her cihazına telefonunuzda yaptıklarınızı takip etmeyi kolaylaştıran benzersiz bir kimlik kodu verdi. Ancak yeni planına göre, bu kodu kullanmak isteyen ve ayrıca başkası tarafından toplanan verileri kullanmak isteyen veya kullanıcılarının oluşturduğu verileri dışarıdan kişilere göndermek isteyen herhangi bir geliştirici sizden izin istemelidir.Kullanıcılar, diğer uygulamaları kullanırken veya web'de dolaşırken uygulama içi davranışlarının sonuçlarını görmeye devam edecek. Zappos'un sizi internette takip etmesi gibi kısaca baktığınız ayakkabıları almanızı sağlamaya çalışıyor. Ancak çoğu yayıncı, kullanıcıların büyük çoğunluğunun davranışlarının izlenmesinden vazgeçmemesini bekler. Dolayısıyla, reklamverenler ulaşmaya çalıştıkları kişiler ve bu kişilerin reklamlarıyla karşılaştıklarında ne yaptıkları hakkında çok daha az şey bilecek. Yakın vadede, sattıkları reklamların fiyatlarını düşürmek neredeyse kesindir, çünkü reklamverenler onları daha az etkili bulacaktır.

Gelir için bu tür hedefli reklamcılığa güvenen yayıncılar için bunun nasıl sonuçlanacağını tam olarak bilmiyoruz. Ancak bir tahminde bulunabiliriz: 2017'de Apple, Safari web tarayıcısı için davranış izleme konusunda benzer bir kısıtlama getirdi ve yayıncılar, Safari kullanıcıları için reklam oranlarının düştüğünü gördü.

Geleneksel endüstri bilgeliği, Facebook'un ve özellikle Google'ın, reklamlarını satma yöntemlerini yeniden düşünmek zorunda kalacağı ve büyük olasılıkla gelirin bu yolda vurulacağını göreceğidir.

Facebook, diğer yayıncıların sitelerinde ve uygulamalarında reklam yayınlayan reklam ağının, kullanıcıların internetteki davranışlarını izlemeye dayanan hedefli reklamcılığın ortadan kalkması durumunda gelirin yarı yarıya düşebileceğini öne süren bir araştırma yaptı.

... Bu bir endişe alanı. ”

Değişikliklerin çoğunun internet reklamcılığındaki en büyük oyuncularla sınırlı olması olasıdır çünkü çok geniş kullanıcı tabanına sahip uygulamalara ihtiyacınız vardır - muhtemelen aylık 10 milyon kullanıcı veya daha fazlası - bu tür otomatik, hedeflenmiş reklamları satarak para kazanmak için. Facebook ve Google'ın zaten dijital reklam dolarlarının çoğunu yutmasının ana nedenlerinden biri budur.

Ancak DMG’den Clarke, devlere kıyasla küçük olsa bile bu hareketin şirketini etkileyeceğini söylüyor. "Hedeflenmemiş reklamlar temelde değersizdir" diyor. Clarke, şirketinin iOS uygulaması kullanıcılarının elde ettiği gelirin yüzde 75 düşebileceğini düşündüğünü söylüyor ve bu da onu uygulamayı tamamen terk etmesine ve okuyucularının bunun yerine web üzerinden Daily Mail'i okumalarını istemesine neden olabilir.

Ama diğerleri yayıncılar, uygulama reklam gelirleri üzerindeki etki konusunda daha az endişe duyuyor ve Apple'ın dijital reklamcılığı kendi başına değiştirmeye çalışmasından daha çok endişe duyuyor.

"İçgüdü doğru yerde," diyor Bloomberg Media için dijitale yön veren Julia Beizer. "Hepimiz daha iyi, gizlilik açısından güvenli bir web yapmak istiyoruz. Ancak bunu sektöre danışmadan sunmak, yayıncılardan reklam teknolojisinin günahlarının yükünü taşımalarını istediğiniz anlamına gelir.

Bir yayıncı ticaret grubu olan Digital Content Next'in başında olan Jason Kint, "Oyun alanı düzse ve hiç kimse kullanıcıları ve verileri izleyemiyorsa, bu reklam teknolojisi için kötü" diyor. "Ama dünya bu yönde ilerliyor."

Örneğin, okuyucularına yönelik reklamları hedeflemek için diğer şirketler tarafından toplanan verilerin kullanımını aşamalı olarak kaldıracağını duyurmuş olan New York Times, Bu sonbaharda değişiklikler başladıktan sonra Apple uygulaması için üçüncü taraf izleme verilerini kullanmayacak.

Times için stratejik ortaklıkları yöneten Rebecca Grossman-Cohen, bu hareketin "bazı ancak reklam geliri kaybı "asgari düzeyde olacaktır." Apple'ın aslında Times'ın zaten vereceği bir kararı hızlandırdığını söylüyor: "Her halükarda benzer bir yere gelebileceğimizi söyleyebiliriz."

Aşağı yukarı Apple'ın yapmak istediği şey bu. iletin. Şirket kayıtlarda konuşmak istemedi, ancak oradaki yöneticiler, Safari'de hedeflemeyi sınırlandırmak ve uygulamaların kullanılmasını zorunlu kılmak gibi kullanıcıların gizliliğini artırmak için yaptıkları diğer hareketlerin bir uzantısı olarak uygulamalarında izlemeyi azaltmak için harekete geçtiklerini söylüyorlar. Kullanıcıların konumunu izlemek için izin alın.

Apple'ın internet reklamcılığını alt üst etme hamlesi, Spotify ve Epic Games'in yüksek profilli antitröst ücretlerini şimdiden savuşturan şirkete daha fazla inceleme getirebilir.

Ve Daily Mail, şirketin planlarını bilen bir kişiye göre, Apple’ın reklam değişiklikleri hakkında ABD Adalet Bakanlığı’na şikayette bulunmayı planlıyor.

Ancak bu hareket aynı zamanda büyük teknoloji şirketlerinin sadece kanun koyucular ve hükümet düzenleyicilerinin baskısı altında olmadıklarını, aynı zamanda birbirleriyle savaştıklarını da gösteriyor.

Örneğin Facebook, Apple’ın App Store politikaları hakkında bu ay iki kez şikayette bulundu. Ve bugün, Apple'ın cihaz tanımlayıcısını kendi uygulamalarında kullanmayacağını açıklarken tekrar Apple'ı eleştiriyor.

Bu, Facebook'un kullanıcılara izin isteyen açılır ekranı göstermesi gerekmeyeceği anlamına geliyor. bunları web'de izlemek için. Ancak Facebook'un reklam hedeflemesi için ne kadar üçüncü taraf verisi kullanacağı veya Apple'ın Facebook'un hamlesine tepkisinin ne olacağı belirsiz.

Facebook, Apple'ın yeni kurallarının işini etkilemesini beklediğini Wall Street'e çoktan söyledi. . Ancak bugün, değişikliğin çoğunlukla kendi sitelerine reklam yerleştirmek için Facebook'un reklam ağını kullanan yayıncılara zarar vereceği ve nihayetinde Apple cihazlarında ağı tamamen kapatması gerekebileceği fikrine dayanıyor.

Ve tam da Facebook'un burada vermeye çalıştığı siyasi mesajı almadıysanız, bunu sizin için açıkladılar: Facebook değil Apple, küçük geliştiricilere ve yayıncılara zarar veriyor.

"Dünyanın dört bir yanından 19.000'den fazla geliştirici ve yayıncı ile çalışıyoruz ve 2019'da milyarlarca dolar ödedik. Bunların çoğu, geçimlerini desteklemek için reklamlara ihtiyaç duyan küçük işletmeler. "

Facebook 800 milyar dolar değerinde. Apple, şaşırtıcı bir şekilde 2 trilyon dolar değerinde. Her iki şirket de bu ne kadar sarsılırsa sallansın iyi olacak. Ve bu reklam teknolojisi ile ilgili bir kavgadır ve yaşamak için reklam teknolojisinde çalışan insanlar bile reklam teknolojisinden sıkılır. Ancak bu alanı izleyin: Bu kavganın internet reklamlarını ve onlarla birlikte çalışan şeyleri - görmek istediğiniz şeyleri - etkileme şekli izlemeye değer.

Yeni hedef: 25.000

İlkbaharda, okuyuculardan Vox'u herkes için ücretsiz tutmaya yardımcı olacak mali katkılar isteyen bir program başlattık ve geçen hafta, 20.000 katılımcıya ulaşma hedefi belirledik. Bunu aşmamıza yardım ettin. Bugün bu hedefi 25.000'e çıkarıyoruz. USPS ile olanlardan koronavirüs krizine ve büyük olasılıkla hayatımızın en önemli başkanlık seçimine kadar, giderek kaotik bir dünyayı anlamak için her ay milyonlarca kişi Vox'a dönüyor.

Bugün 3 $ 'dan katkıda bulunun.


Satın Al
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Oyun endüstrisi, en önemli ürünlerini satmakta sefil bir şekilde başarısız olmaya devam ediyor chaitra 0 533 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: chaitra
  Microsoft, yeni Windows uygulama mağazası politikalarıyla Apple'ı vurdu LazyMt 0 429 15-11-2020, Saat: 23:12
Son Yorum: LazyMt
  Microsoft, iş seyahatlerinden kaynaklanan kirliliği azaltmak istiyor camoka 0 414 15-11-2020, Saat: 22:43
Son Yorum: camoka
  Microsoft Surface, Xbox ve bulut hizmetleri sayesinde pandemik bir artış elde ediyor niggaTR 0 434 15-11-2020, Saat: 22:42
Son Yorum: niggaTR
  Apple TV, 10 Kasım'da Xbox kgramollarına geliyor LazyMt 0 450 15-11-2020, Saat: 22:41
Son Yorum: LazyMt

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi