Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apple’ın iOS 14’te reklamı daha zor hale getirme hareketi bir trendin parçası
Yorumları: 1,501
Konuları: 1,501
Kayıt Tarihi: 16-10-2019
Rep Puanı: 5
#1

Apple ve Facebook yeniden kavga ediyor ve bununla ilgili hisleriniz, 2020'nin garip teknoloji ortamında ilgi alanlarınızı temsil etmek için kime güvendiğiniz hakkında bir şeyler söylüyor.

Başlayabilecek oldukça akademik bir soruyla başlayın Kendinize rağmen gözleriniz kayıyor: Mahremiyet yanlısı düzenleme ne zaman rekabete aykırı hale gelmek için sınırlarını aşar? Apple, şirketin pazar araştırması yapmak için bu sertifikaları kullandığının açığa çıkmasının ardından Facebook’un kurumsal sertifikasını geçici olarak iptal ettiğinde geçen yıl kendime sorduğum bir soruydu. Apple, Facebook'u bir kez daha savunmaya geçirecek şekilde bir pazarı tek taraflı olarak yeniden şekillendirmek için müdahale ederken bugün düşündüğüm bir soru.

Söz konusu sorun teknik bir sorundur, ancak buna değer hakkında biraz bilgi edinin - sadece bir iPhone kullandığınızı varsayarsak, cihazınızı yaklaşık bir ay içinde yükselttiğinizde telefonunuzda birçok pop-up ile sonuçlanacaksa. Reklamcılık endüstrisi, her cihaza Reklamverenler için Kimlik veya IDFA adı verilen benzersiz bir kod atar. IDFA'nızı bilmek, reklamverenlerin, özellikle de size aynı reklamı birden çok yerde gösterdiklerinde, reklamlarının etkili olup olmadığını anlamalarına yardımcı olabilir.

Kullanıcıların büyük bir kısmının "hayır, teşekkürler" demesi beklenebilir.

Çarşamba günü Facebook, IDFA toplamayı tamamen bırakacağını söyledi. İşte Bloomberg'den Kurt Wagner:

Çarşamba günü Facebook, iOS 14 cihazlarda kendi uygulamaları aracılığıyla IDFA toplamayacağını söyledi ve bu, Kitle Ağı'nı "ciddi şekilde etkileyecek" bir karar. Şirket, binlerce geliştiricinin mobil uygulamalarındaki reklam envanterini doldurmak için Facebook platformunu kullandığını ve bu pazarlama mesajlarını hedeflemeye yardımcı olacak IDFA bilgileri olmadan, Audience Network gelirinin% 50'ye kadar düşebileceğini söyledi. Facebook, iOS 14 kullanıcıları için hizmeti tamamen kaldırmayı düşünüyor.

Facebook bir blog gönderisinde, "Bu yapmak istediğimiz bir değişiklik değil, ancak maalesef Apple’ın iOS 14 güncellemeleri bu kararı zorunlu kıldı" dedi. "Bunun, yayıncıların iOS 14'te Audience Network aracılığıyla para kazanma becerisini ciddi şekilde etkileyebileceğini biliyoruz ve en iyi çabalarımıza rağmen Audience Network'ü iOS 14'te o kadar etkisiz hale getirebilir ki, gelecekte iOS 14'te sunmak mantıklı olmayabilir. . ”

Profiliniz ve uygulamalarındaki etkinliğiniz basit bir cihaz kimliğinden çok daha yararlı veriler içerdiğinden Facebook'un kendi reklam işi çoğunlukla iyi olacak.

Arkadaşım Joanna Stern temsili bir tweet'inde “Aww, zavallı bebek, Facebook” diyor. "Artık telefonunuzda yaptığınız her şeyi izlemek için izin istemek zorunda." Sahte Bokun İnterneti şunları söyledi: "Facebook'un bunu kötü bir şey olarak çevirmesini seviyorum."

Açık olmak gerekirse, Apple’ın buradaki hareketi, yalnızca sınırlarda da olsa, gizliliği meşru bir şekilde teşvik ediyor. Ve bunu, Facebook'un sık sık kendisini yaptığı için tebrik ettiği gibi: kullanıcıyı kontrol altına alarak. Arkadaşım Walt Mossberg şu noktayı vurguladı: "iOS'un gelecek sürümünde Apple, web üzerindeki kullanıcıları izlemek isteyen uygulamalar için belirsiz bir devre dışı bırakma sisteminden açık bir kayıt sistemine geçiyor" diye yazdı. . "Sonunda! Benim görüşüme göre, kişisel verilerin toplanması için açık seçimler gerektiren bir yasaya sahip olmalıyız. "

Ancak, Apple'ın çok çeşitli seçenekler kullanarak size yönelik kendi reklamlarını hedeflediğini bilerek farklı bir şekilde hissediyor musunuz? telefonunuzdan topladığı veriler? Çünkü öyle! Wall Street Journal'da Patience Haggin ve Jeff Horwitz şöyle:

Apple çevrimiçi reklamcılıkta büyük bir oyuncu değil, ancak App Store'da gösterilen reklamları kişiselleştiren kendi küçük işletmesine sahip ve kullanıcıların nereye gittiğine ve Apple'ın uygulamalarında ne yaptığına göre Apple News.

IDFA kısıtlamaları yalnızca verileri şirketler arasında taşımak isteyen geliştiriciler için geçerlidir; tüm geliştiriciler kendi uygulamalarından oluşturulan verilere erişebilir. Ancak bu, Apple'ın reklam işini yürütmek için şirketler arasında veri taşımak zorunda olmadığı gerçeğini bir kenara koyuyor - çünkü cihaza, işletim sistemine, App Store'a, verilere ve reklam ağına sahip.

Tamam, ama burada gerçekten kim acı çekiyor? Facebook'un darbe alabileceğini biliyoruz ve kesinlikle büyük oyun yayıncıları oyunlarının reklamını yapmak için başka yollar bulacaklar. Ancak Recode, reklamcılığın değerinin çok düşmesi beklendiği için büyük yayıncıların iOS'u tamamen terk etmeyi düşündüklerini bildirdi:

"Apple uygulaması kullanıcılarımızdan para kazanmamızı çok daha zor hale getiriyor. inanılmaz sadık bir okuyucu kitlesi. Ve açıkçası, bir Apple uygulaması sağlama yeteneğimizi riske atıyor, ”diyor İngiltere'nin Daily Mail ve diğer yayınlarının sahibi olan DMG Media yayıncısı Martin Clarke; şirket, MailOnline iOS uygulamasının günde 1,2 milyon kullanıcıyı çektiğini söylüyor. "Diğer platformlardan daha az para kazanan bir platform için uygulama sağlamanın bir anlamı yok."

Daha önce bu kadar keskin bir düşüş yaşandı.

Ücretsiz, reklam destekli haberlerin sağlıklı bir demokrasi için faydalı olduğuna inanıyorsanız, tüm bu gizlilik yanlısı değişikliklerin bir bedeli olduğunu belirtmekte fayda var.

Reklamlara aşık değilim, yemin ederim . Bunları YouTube, Hulu ve hatta The Verge'de kapatmak için her ay fazladan ödeme yapıyorum. Ancak, reklamların birçok önemli hizmeti sübvanse ettiği de doğrudur. Ne kadar az paranız olursa, günlük hayatınızı sürdürmek için Facebook gibi şirketlerin ücretsiz hizmetlerine o kadar çok güvenirsiniz.

Reklamverenlerin toplayabileceği veri türleri ve bunlarla ne yapabilecekleri konusunda kesinlikle katı sınırlar olmalıdır. ve nasıl saklayabilecekleri. Muhtemelen tüm bu şeylerde bugün olduğundan daha fazla sınır olmalı.

Ancak, Apple'ın bir e-posta başlangıcının gelir modelini dikte ettiğini veya ana şirketi uygulama içi satın alma uygulamazsa WordPress blog sahiplerinden hata düzeltmelerini engellemekle tehdit ettiğini gördüğümde gerginleştiğim gibi, Bir işletmenin bütün bir ekonominin şartlarını ne ölçüde değiştirebileceğini görünce endişeleniyorum. Özellikle etkilenen hiç kimsenin anlamlı bir itiraz yolu olmadığında.

IFDA'ya kıyasla Facebook için gözyaşı dökecek çok az kişi var. Birçoğunun bu özel anlaşmazlığı kötü olanı yenen iyi ekibin merceğinden görme dürtüsünü anlıyorum.

Dava, Associated Press'in Google'ın kullanıcıları nasıl izlediğiyle ilgili bir makale yayınlamasından sonra geldi - izlemeyi kapatmış olanlar bile. (Kate Cox / Ars Technica)
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Surface Duo'ya daha yakından bakalım KennethFoups 0 885 15-11-2020, Saat: 23:18
Son Yorum: KennethFoups
  Xbox Series X denetleyicisine ve 1 TB genişletme kartlarına daha yakından bakış soulmy 0 509 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: soulmy
  Xbox Series X ile bir hafta: yükleme süreleri, oyun performansı ve daha fazlası chaitra 0 497 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: chaitra
  Microsoft ’un güncellenmiş Surface Pro X ’i daha hızlı bir işlemciye ve yeni platin renk seçeneğine sahip hoppa 0 1,009 15-11-2020, Saat: 23:13
Son Yorum: hoppa
  Microsoft, yeni Windows uygulama mağazası politikalarıyla Apple'ı vurdu LazyMt 0 429 15-11-2020, Saat: 23:12
Son Yorum: LazyMt

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi