Forum Gündemi:

Konu Başlığı : Amazon ’un Luna oyun akış hizmeti, Windows ve Nvidia GPU'lar tarafından desteklenmektedir

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : Tolga
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kurumsal Üye
*****
769
mesajlar
770
konular
2
REP PUANI
Kurumsal Üye
29-12-2019
(Kayıt Tarihi)
Erkek
(Cinsiyet)
#1
15-11-2020, Saat: 23:15

Amazon ’un yeni Luna bulut oyun platformu, Windows sunucuları ve Nvidia GPU'lar tarafından desteklenmektedir. Luna, bu Windows desteği sayesinde 100'den fazla oyunu destekleyerek geliştiricilerin mevcut Windows oyunlarını hızla bir AWS örneğine taşımasına ve abonelere bulut akışına erişim sağlamasına olanak tanır. Bu arka uç Windows desteği, Ubisoft gibi yayıncıların kendi dijital hizmetlerini (Uplay) Amazon ’un Luna platformunda barındırmasına da olanak tanır.

Amazon, The Verge'e Luna'nın Amazon ’un Nvidia ’nın T4 GPU ’ları ve Intel ’in Cascade Lake CPU ’ları ile birlikte Windows çalıştıran EC2 G4 sunucu örneğinin standart bir sürümünde çalışacağını doğruladı. Nvidia ’nın T4'ü, şirketin önceki nesil RTX 2080 ve RTX 2080 Ti grafik kartlarına da güç veren Turing mimarisine dayanıyor. Tek bir T4 GPU (Amazon birden çok kullanıyor olabilir), 8.1 teraflop performans ve Microsoft ’un DirectX ışın izleme teknolojisi için destek sağlar.

Tüm bunların anlamı, Luna'nın şu anda desteklediği 1080p çözünürlükte akıcı oyun performansı sağlamasıdır. Amazon'un yakında çıkacağını söylediği 4K, bu donanımda, özellikle bazı zorlu oyunlarda grafik ayarlarını çevirmeden Luna için daha zor olabilir.

Amazon'un Luna denetleyicisi. Resim: Amazon

Amazon ’un bulut akışındaki başlıca rakipleri Microsoft ve Google, kendi bulut oyun hizmetleri için tamamen farklı donanım ve işletim sistemleri kullanıyor. Google, tümü Linux tarafından desteklenen özel bir x86 işlemci ve 10,7 teraflop GPU performansı sağlayabilen özel bir AMD GPU seçti. Microsoft şu anda sunucu blade'lerinde Xbox One S donanımını kullanıyor ve yalnızca 1,4 teraflop GPU performansı sunuyor ve tümü Windows destekli özel Xbox OS'de çalışıyor. Microsoft, 2021'de xCloud sunucularını Xbox Series X donanımına taşıyacağını onayladı. Sony ayrıca kendi PlayStation Now hizmeti için özel PlayStation donanımı kullanıyor.

Amazon'un Windows yazılımını ve Nvidia donanımını kullanması ve rakip mağazalar ve hizmetler, Google'ın rakip Stadia hizmetine göre büyük bir avantaj sağlar. Stadia, modelini çekici kılmak için yeterli içeriği ve aboneyi çekmekte zorlandı ve Google'ın YouTube entegrasyonu vaatleri gerçekleşmedi. Bu, Microsoft'un Xbox Game Pass'teki 150'den fazla, Luna'daki 100'den fazla ve Nvidia'nın GeForce Now hizmetinde 800'den fazla oyuna kıyasla şu anda Stadia'da yalnızca yaklaşık 90 oyun olduğu anlamına geliyor.

İlgili

Bulut oyun: Google Stadia ve Microsoft xCloud açıkladı

Windows, geliştiricilerin mevcut oyunlarını tam Nvidia sürücü desteğiyle Amazon'un Luna hizmetine taşımalarını çok daha kolay hale getirecek. Bu, oyunları Stadia ve Linux sunucularına taşımaktan çok daha az iş olmalı. Amazon'un, erken erişim aşamasında başlatılan Luna hizmeti için zaten 100'den fazla oyunu hazır bulundurmasının nedeni muhtemelen budur.

Amazon'un burada içerik ve Twitch entegrasyonunu desteklemek için şirketin, tüketicileri saf bir oyun akış hizmetinin paraya değer olduğuna ikna etmeye çalışması gerekecek. Bu, Stadia'nın Microsoft ve Sony gibi popüler kgramol tabanlarından yararlanabilen ve bir eklenti olarak oyun akışı sunan köklü oyun kgramolu üreticileriyle boğuştuğu bir şey.

Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Oyun endüstrisi, en önemli ürünlerini satmakta sefil bir şekilde başarısız olmaya devam ediyor chaitra 0 201 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: chaitra
  Windows XP kaynak kodu çevrimiçi olarak sızıyor camoka 0 196 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: camoka
  Bu 3B yazdırılmış parçalarla Xbox One oyun kumandanızı bir kısma ve çubuk kurulumuna dönüştürün soulmy 0 168 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: soulmy
  Microsoft'un Mac gibi görünmesini sağlayan gizli bir Windows XP teması vardı hoppa 0 168 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: hoppa
  Xbox Series X ile bir hafta: yükleme süreleri, oyun performansı ve daha fazlası chaitra 0 203 15-11-2020, Saat: 23:15
Son Yorum: chaitra

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.