Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ABD, yapay zeka ve kuantum hesaplama için 1 milyar dolarlık araştırma hamlesini duyurdu
Yorumları: 1,468
Konuları: 1,468
Kayıt Tarihi: 13-11-2019
Rep Puanı: 5
#1

Çeşitli raporlara göre, ABD hükümeti bugün çok disiplinli yapay zeka ve kuantum bilgi işlem araştırma merkezleri için 1 milyar dolarlık yeni fon sağladığını duyuruyor. Her biri federal hükümetin farklı kurumlarında yerleşik toplam 12 merkez finanse edilecek. Çalışmaları, atmosfer ve okyanus bilimi için makine öğrenimini kullanmaktan kuantum sistemleriyle yüksek enerjili fizik simülasyonlarını hızlandırmaya kadar çok çeşitli konuları kapsayacak.

Yatırım, White'ın yavaş ilerlemesinin bir parçası. Yeni teknolojileri finanse edecek ev. Pek çok politika danışmanı, Amerika'nın yapay zeka ve kuantum araştırmalarında Çin gibi rakiplerine kıyasla geride kaldığından endişeleniyor ve bu teknolojilerin sadece ekonomik kalkınma için değil aynı zamanda ulusal güvenlik için de önemli olduğu konusunda uyarıyor.

Yapay zeka ve kuantum araştırma harcamalarını karşılaştırmak zordur

ABD ve Çin'in yapay zeka gibi teknolojiye yaptığı harcamaları adil bir şekilde karşılaştırmak son derece zordur çünkü bu alandaki finansman ve araştırma yaygındır. Çin, 2030 yılına kadar yapay zeka konusunda dünya lideri olmak için iddialı planlar açıklasa da, Amerika hala askeri fonlarda (giderek artan bir şekilde yapay zeka araştırmalarını da içeriyor) ülkeyi geride bırakırken, Google ve Microsoft gibi ABD teknoloji şirketleri yapay zeka alanında dünya liderleri olmaya devam ediyor.

Trump yönetimi büyük olasılıkla bugünün haberlerini, bilimsel araştırmaları destekleme konusundaki iç karartıcı ününe karşı bir denge olarak sunacak. Üst üste dört yıl boyunca, hükümet bütçeleri, iklim değişikliği gibi acil konulardaki çalışmalar da dahil olmak üzere federal araştırmalar için geniş kesintiler önerdi. Yalnızca yapay zeka ve kuantum hesaplama alanlarında, askeri yetenekler ve küresel jeopolitikle açık bağlantıları olan yatırımlar arttı.

"ABD'nin yapay zeka ve kuantum alanında dünyaya liderlik etmeye devam etmesi kesinlikle zorunludur. The Wall Street Journal'a göre, bugünkü duyuru öncesinde ABD Baş Teknoloji Sorumlusu Michael Kratsios, "dedi. "Amerikan ekonomik refahının ve ulusal güvenliğinin geleceği, bugün bu son teknolojilere nasıl yatırım yaptığımız, araştırma yaptığımız, geliştirdiğimiz ve uyguladığımızla şekillenecek."

Bugünün 625 milyon dolarlık fonunun kuantum bilgisini içeren araştırmalara gidecek. Enerji Bakanlığı'na (DOE) bağlı beş merkezdeki bilimler. İkisi ABD Tarım Bakanlığı (USDA) ve beşi Ulusal Bilim Vakfı (NSF) tarafından denetlenen yedi AI girişimine 140 milyon dolar daha yatırım yapılacak. IBM ve Microsoft dahil olmak üzere özel teknoloji şirketleri, "teknoloji hizmetleri bağışları" şeklinde 300 milyon dolar katkıda bulunuyorlar, WSJ'ye göre bu muhtemelen bulut bilişim kaynaklarına erişim anlamına geliyor.

Tam listesini okuyabilirsiniz. VentureBeat'in bu raporunda finanse edilen projeler.

Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MSI ’nın Zirve dizisi, toplantı odası için yapılmış gibi görünüyor social 0 1,051 15-11-2020, Saat: 23:16
Son Yorum: social
  Microsoft Outlook, Office 365, Teams ve diğer hizmetler kesintinin ardından "çoğu kullanıcı" için geri döndü omer.dundar 0 523 15-11-2020, Saat: 23:14
Son Yorum: omer.dundar
  Microsoft ’un yeni 549 dolarlık Surface Laptop Go, Chromebook'larla rekabet etmeyi hedefliyor LazyMt 0 916 15-11-2020, Saat: 23:13
Son Yorum: LazyMt
  Arama motoru yeniden markalaştığı için Bing artık Microsoft Bing oldu Tolga 0 459 15-11-2020, Saat: 23:13
Son Yorum: Tolga
  Microsoft ’un yeni resim açıklamalı yapay zekası Word, Outlook ve ötesinde erişilebilirliğe yardımcı olacak camoka 0 862 15-11-2020, Saat: 23:11
Son Yorum: camoka

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi