Forum Gündemi:

Her Türlü Destek, Şikayet, Reklam İçin Whatsapp

Konu Başlığı : 2020 seçimi fandomu aktivizme dönüştürdü

*
Bu konu; tarihinde açılmış olup, 0 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : enis
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çevrimdışı
Kidemli Üye
*
490
mesajlar
490
konular
0
REP PUANI
Yeni Üye
18-10-2019
(Kayıt Tarihi)
Gizli
(Cinsiyet)
#1
14-11-2020, Saat: 23:25

Geçen ay akıl almaz bir tweet ile, Temsilci Alexandria Ocasio-Cortez (D-NY), 2020 seçimleri boyunca siyasetin ne kadar değiştiğini kanıtladı.

"Aramızda oynamak isteyen var. oy almak için Twitch'te benimle? (Hiç oynamadım ama çok eğlenceli görünüyor) ”diye tweet attı.

O haftanın ilerleyen saatlerinde AOC, Twitch'teki en popüler yayıncılardan bazılarıyla oyunu oynadı. Twitch yayını gece geç saatlerde yaklaşık üç saat sürdü ve zirvede 400.000'den fazla eşzamanlı izleyici çekti. Hasan Piker ve Pokimane'den Corpse Husband ve DrLupo'ya kadar on iki popüler Twitch yüzü, oyuna girip çıktı ve her biri yaptıkları gibi ortalama 5 milyon takipçi topladı. Akış yalnızca büyük izleyici sayısı çekmekle kalmadı, aynı zamanda bu saatlerde DNC'nin "Oylayacağım" web sitesine bir izleyici selini yönlendirdi.

Genç ilericiler, sosyal platformlarda organize etmek için basit, etkili bir oyun kitabı hazırladılar < Aramızda yayını küçük bir an gibi görünebilir, ancak Barack Obama'nın Between Two Ferns'de YouTube'da kur yapması ya da The Arsenio Hall Show'da Bill Clinton'ın saksafon solosu gibi çığır açan genç ilericiler tarafından aylarca organize edilmesinin doruk noktasıydı.Şimdi, bu oyun kitabı, diğer Demokratlar genç seçmenlere bulundukları yerde: çevrimiçi olarak ulaşmayı hedefledikçe siyaseti büyük ölçüde değiştirecek.

AOC, sağlık hizmetlerinin ücretsiz olduğu İngiltere'den @Hbomberguy ile sağlık hizmetleri hakkında konuşuyor. pic.twitter.com/3wMUZXpuF7

— Brennan Murphy (@brenonade) 21 Ekim 2020

Başlıca adaylar için, çevrimiçi alanlara geçiş seçimle gerçekleşmedi. 10 Mart'ta, hem Joe Biden hem de Bernie Sanders, ABD'de büyüyen koronavirüs salgınına yanıt olarak olayları iptal etmeye başladığından, salgın tüm kampanya faaliyetlerini internete zorladı. Seçmenler artık tüm zamanlarını çevrimiçi olarak geçiriyor, Netflix izliyor ve Zoom'u arkadaşlarıyla mutlu saatler geçiriyorlardı. Kampanyaların da bu yönde dönmesi gerekiyordu. Biden ’ın kampanyasının temelini gerçekten bulmadan önce birkaç teknik aksaklık yaşandı. Ancak Sanders, 2016 ve 2020'nin başındaki kampanyasının çoğunu dijital video ve çevrimiçi sosyal yardım alanlarına yatırım yaparak geçirmiş olduğundan hazırdı.

Sanders destekçileri, Slack gruplarında BERN gibi sosyal yardım uygulamaları ve hala popüler olan Bernie Sanders Dank Meme Stash Facebook sayfası gibi meme sayfaları ile toplandı. Sanders'ın öğrenci borcunu iptal etme ve iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki tutumu gibi duruşlar, çoğu internetin ve Facebook, Twitter, Tumblr ve Reddit gibi platformların yaygınlaşmasıyla büyüyen genç seçmenlerin ayaklarının altında bir ateş yaktı.

Sanders kampanyası, çevrimiçi örgütlenmenin neye benzeyebileceğine dair emsal oluşturdu.

Bu enerji, Senatör Ed Markey'in (D-MA) birincil kampanyasında da sergilendi. Daha önce, Capitol Hill'de 30 yıldan fazla bir süredir yasa koyucu olarak çalışan yaşlı bir politikacı olan Markey, genç rakibi Temsilcisi Joe Kennedy III'e (D-MA) karşı sandıklarda düşüş yaşıyordu. Ancak Demokratik ön seçim kararlaştırıldıktan ve Biden açık aday olduğunda, Sanders ve Senatör Elizabeth Warren (D-MA) gibi adayların ilerici destekçileri, AOC'nin desteklediği Green New Deal'ın ortak yazarı Markey için örgütlenmeye başladı.

Destekçiler, Zoom telefon bankalarında müzik dinledikleri ve seçmenlerle başarılı sohbetleri kutladıkları binlerce telefon görüşmesi yaptı. Markey'in ayakkabılarından bariz Boston aksanına kadar her şeyle ilgili memler yaptılar. Minecraft'ta onlarca yıllık bir kampanya reklamını yeniden oluşturdular. Ve 1 Eylül'de Markey ön seçimini kazandı.

Fandom yalnızca adayları desteklemek için gelmekle kalmadı, rakiplerini de engellemeye çalıştı

Fandom yalnızca adayları desteklemek için gelmedi, aynı zamanda adayları engellemek için de rakipler de. Yüzlerce genç K-pop hayranı Haziran ayında Twitter ve TikTok gibi platformlarda bir araya gelerek Oklahoma, Tulsa'da bir Trump mitingi için binlerce sahte çevrimiçi LCV yerleştirdi.

Trump'ın yeniden seçim kampanyasının o zamanki başkanı olan Brad Parscale, kampanyanın bir milyondan fazla bilet talebi aldığını söyledi. Ancak miting başladığında 19.000 kişilik kongre merkezinin yarısı bile dolmamıştı.

Bu seçimde milenyum ve Z Kuşağı seçmenlerinin rekor sayıda sandık başına gitmesi bekleniyor. Ve AOC, Markey ve Sanders için gelen bu seçmenlerin çoğu oldu. Biden ekibi bunu fark etti ve dijital organizasyonda kendi adımlarını attı. Bağış toplama ve içerik için ünlü video uygulaması Cameo ve etkileyicilerle işbirliği yapmaktan Animal Crossing: New Horizgram ve Fortnite'daki seçmenlerle etkileşim kurmaya kadar. Bu, oy pusulası yarışlarının bile not aldığı bir şeydi, yüz yüze mitingler düzenleyemedikleri halde Facebook'ta belediye binalarını izleyerek vakit geçiriyorlardı.

Politikacıların seçmenlere ulaşmasının yeni bir yolu ve teşvik edildi yeni bir tür politikacı.

Bir AOC canlı yayını, ister yanlış bilgileri çürüten ister politika planlarını lanse ederek milyonlarca takipçiyi toplayabilir. 2020'de bu kült, TikTok gibi platformlarda yaptığı konuşmalarla dudak senkronizasyonu yapan, hayranları bir araya getiren ve hayran sanatlarını paylaşan genç destekçilerle büyüdü.

Bu fandom öncelikli yaklaşım AOC ile sınırlı değil ve uzmanların düşündüğünden daha derin etkileri olacak. Markey Eylül ayında birincil galibiyetini perçinledikten sonra, destekçilerinden bazıları ülke çapında diğer ilerici adaylar için örgütlenmeye başladı. Markey stan hesaplarına dönüşen Harry Styles stan hesapları, diğer adayları ve sorunları desteklemek için aniden yeniden markalandı.

Bu politik enerjinin bir sonraki adımda nereye gideceği belli değil - ama kesinlikle yok olmayacak.

Satın Al


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2020, Mark Zuckerberg ve Sundar Pichai'nin Kongre tarafından ızgaraya alınmasını izlemek için bize bir şans daha veriyor soulmy 0 0 15-11-2020, Saat: 00:07
Son Yorum: soulmy
  Sosyal ağlar 2016 seçim sorunlarını çözdü, ancak 2020 sorunları daha büyük hoppa 0 0 14-11-2020, Saat: 23:23
Son Yorum: hoppa
  Neden 2020 seçimi sosyal ağlarda asla bitmeyecek? LazyMt 0 0 14-11-2020, Saat: 23:22
Son Yorum: LazyMt

Hızlı Menü:


Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 1 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
2 dakika once 1 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once 1 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
7 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 1 Aylık İnstagram Programı siparisi geldi.
Yeni Siparis !
3 dakika once 6 Aylık İnstagram Repost Sistemi siparisi geldi.
Yeni Siparis !
5 dakika once 3 Aylık Facebook Sayfa Botu siparisi geldi.
Yeni Siparis !
4 dakika once 2 Aylık Twitter Otomasyon siparisi geldi.
Yeni Siparis !
15 dakika once Forum Tanıtım Hizmeti siparisi geldi.